Európsky raj surferov je v Baskicku

Autor: Lucia Rosiarová | 25.8.2014 o 22:51 | (upravené 31.8.2014 o 19:38) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  713x

Môžete si ho predstaviť ako miesto v prímorskom mestečku, s pokojnými plážami, množstvom turistov a stánkov so suvenírmi, vodnými atrakciami a službami akéhokoľvek druhu. Moderné hotely, gurmánske reštaurácie a vychytené bary...  No v skutočnosti je to úplne, ale úplne inak.

Sopelana je menšie mestečko s dvanásťtisíc obyvateľmi ležiace v Biskajskom zálive. Miestni by povedali, v Kantábrijskom mori. Od mesta Bilbao je vzdialené len dvadsať minút cesty autom. Patria mu tri pláže, na ktoré ale z mesta neuvidíte. Skrývajú sa totiž za útesom, ktorým každý návštevník musí poctivo zliezť aby si mohol užiť krásu tohto divokého miesta. A o tom, že je naozaj divoké, prosím nepochybujte. 
Úplne najdivokejšia je pláž Meñakoz, ktorá sa nachádza v neobývanej zóne. Žiadny biely piesok, žiadna romantika a lehátka s matracmi. Len kusisko pravej baskickej prírody s tmavohnedým pieskom, ktorý sa postupne oddeľuje z trávnatých dún. Hukot oceánu, ktorý naráža do skál a studený morský vietor, ktorý sa tu nestráca ani v auguste, vytvárajú dojem skutočne nedotknutej prírody. Ten podčiarkujú aj nudisti, ktorí sú rovnako neoddeliteľnou súčasťou tohto miesta. 

Druhá v poradí divokých pláží je Barinatxe. Zo všetkých troch najväčšia, rovnako ako predchádzajúca, leží v neobývanej zóne. To aby vás nepoplietlo. Neobývaná zóna znamená – žiadne domy, paneláky, bary, reštaurácie atď. Neznamená to, že ide o bohom zabudnuté miesto. K dispozícii sú toalety, sprchy, pitná voda (áno, všetko bez poplatkov, je to predsa v Baskicku), množstvo košov na separovaný odpad a pobrežná hliadka, ktorá neustále monitoruje a koordinuje plavcov a surferov. Tí sa môžu pohybovať len vo vyčlenenej zóne, podľa farebných vlajok, ktoré každý rešpektuje. Dennodenne sem prichádzajú desiatky surferov všetkých vekových kategórií a úrovní, aby si na svojich „doskách“ zajazdili na úžasných vlnách. Sídlo tu má aj surferská škola, v ktorej vám požičajú dosku aj neoprén a naučia vás ako na to, aj keď ste na surfe nikdy nestáli. Barinatxe sa medzi ľuďmi hovorí aj salvaje – divoká, čo presne odzrkadľuje to, ako sa tu správa oceán. No aj ľudia. Je to totiž ďalšia z pláží preslávená svojim nudizmom. Tomu, kto sa s touto myšlienkou nestotožňuje, nie je návšteva pláže odopretá. A tak tu v krásnej harmónii môžeme vidieť, v plavkách či bez, mladších, starších, s deťmi, bez detí, lesbičky či gayov, ktorí si užívajú salvaje, búrlivý oceán a krásnu prírodu. Preto je táto pláž jedna z mojich najobľúbenejších. 

 

Treťou plážou v Sopelane je Arriatera (alebo aj Atxabiribil). Tá sa už nenachádza v neobývanej časti, dominuje jej predovšetkým bar s reštauráciou (http://xn--elpeondesopelana-9tb.com). Mimochodom, veľmi kvalitný, v ktorom si okrem dobrého jedla každý dopraje úžasný výhľad na celú pláž, ktorá sa mu rozprestiera z presklenej terasy priamo pod nohami. Nad plážou sa nachádza zástavba bytových domov, z ktorých väčšina sa v lete prenajíma turistom. Podľa môjho mini prieskumu je práve táto alternatíva medzi turistami najobľúbenejšia. Len pár metrov od pláže sa tiež nachádza kemp (http://www.campingsopelana.com/instalaciones.html), v ktorom v hlavnej sezóne zaplatíte za noc viac ako 110€. V areáli sa nachádza bazén, zóna pre deti, grily a stoly na večere s priateľmi a samozrejme všetok potrebný servis súvisiaci s kempovaním. Ten celé leto využívajú surferi z celého sveta, najviac je však počuť francúzštinu, angličtinu a aj nemčinu či taliančinu.

 

Ten, kto nevyznáva vodné športy, to môže skúsiť vo vzduchu. Plachtenie nad plážami Sopelany ponúka nádherný výhľad na celú oblasť a nepochybne aj nezabudnuteľný zážitok. Okrem paraglidingu sa môžeme na pláži prebehnúť na koňoch (ale len mimo hlavnej sezóny, inak majú kone a psy na pláž zakázaný vstup) alebo otestovať miestne cyklotrasy a turistické chodníky, ktorých je tu naozaj neúrekom. 


Sopelana je v prvom rade miestom a rajom surferov. No je tiež úžasným dobíjačom energie pre všetkých, ktorých milujú aktívny oddych, prírodu a neboja sa jej výziev, či už na mori, vo vzduchu alebo na zemi.

  Foto: Lucia Rosiarová, 8/2014

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?