reklama

Ebola - nakazená sa dotkla tváre infikovanou rukavicou

Obedujem v jednej z reštaurácií v Bilbau. Od baru ku mne doznieva rozhovor staršej pani, ktorá si objednáva kávu. Čašník je odpovedá: S ebolou či bez? Všetci sa smejeme. Situácia však až taká vtipná nie je. Informácie sa aktualizujú a menia takmer každú hodinu, pribúda ľudí, ktorí sú pod lekárskym dohľadom, zabíjajú sa psy a dobrovoľníci sa hádžu pod autá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Ešte včera v noci v médiách kolovali informácie o tom, že bezpečnostný protokol bol absolútne dodržaný a nikto vrátane nakazenej nevedel, kde sa mohla stať chyba. Dnes začali na povrch vychádzať prvé indície o možnom pochybení.
Lekársky tím, s ktorým Teresa Romero ošetrovala nakazeného kňaza, jej dnes pomáhal spomenúť si krok po kroku na každý detail z dvoch vstupov do nemocničnej izby nakazeného. Prvý bol pri podávaní lieku, druhý po odstraňovaní materiálu po jeho smrti. Údajne na štvrtýkrát si Teresa spomenula, že sa pravdepodobne dotkla svojej tváre infikovanou rukavicou. Tu sa vynára otázka, prečo si to nevšimol nik z tých, ktorí mali lekársky tím pri vyzliekaní skafandrov detailne pozorovať a kontrolovať? Ak hovoríme o zlyhaní ľudského faktora, mali by sme doplniť, že teda nie jednotlivca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme ďalej.

Lekári z nemocnice Carlos III. v Madride hovoria o tom, že bezpečnostný protokol, podľa ktorého sa mali riadiť v prípade reálnej existencie vírusu, nebol vopred pripravený a vznikal až v priebehu a slede udalostí v čase, keď boli z Afriky do Španielska privezení dvaja misionárski kňazi nakazení ebolou. Pred prijatím kňaza Pajara lekári dostali "inštruktážny kurz", ktorý predstavovala krátka (maximálne 45 minútová) debata o tom, ako si obliecť ochranný skafander, ktorým ani reálne nedisponovali a nahradili ho iným. Okrem toho, osoba, ktorá lekárom vysvetľovala postup pri obliekaní skafandru, si namiesto topánok "obula" len plastové návleky, nepoužila autentickú dýchaciu masku, oblek nebol nepriepustný a dokonca sa roztrhol (!). Tieto "školenia" boli realizované dva týždne predtým ako bol hospitalizovaný misionár Pajares a skončili sa v deň, keď zomrel.
Lekársky tím, ktorý ošetroval nakazených kňazov prichádzal vždy z univerzitnej nemocnice La Paz, kde si väčšina lekárskeho personálu po príchode nakazených z Afriky zobrala dovolenky, aby ich nemusela ošetriť. Lekár, ktorý v univerzitnej nemocnici pracuje osemnásť rokov, vedeniu nemocnice v čase, keď nakazení kňazi už boli hospitalizovaní, napísal list, v ktorom uviedol osem dôvodov, prečo v tomto prípade odmieta spolupracovať. Vzťahovali sa k tomu, že personál nebol pripravený a zaškolený na manipuláciu s vírusom eboly, ani s nakazenými pacientmi.
Ak lekári, zdravotné sestry a asistenti neprešli žiadnou prípravou a zaškolením na to, aby boli schopní v záujme svojom ako aj v záujme ostatných obyvateľov bezpečne pracovať s nakazenými, ako mohli zlyhať, keď vlastne nevedeli ako presne majú postupovať? Ako mohli porušiť protokol, ktorý v tej dobe ani poriadne neexistoval? Ministerstvo oddychovalo na dovolenke, nech sa robí čokoľvek?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bolo tiež informované po prvej potvrdenej analýze Teresy Romero na prítomnosť vírusu. Odpovedalo o dve hodiny. Svetová zdravotnícka organizácia bola informovaná omnoho neskôr. Je len logické, že zdravotnícky personál žiada odstúpenie ministerky, rovnako ako aj vedenia madridských nemocníc. Avšak až po tom, ako vyriešia problém, ktorý predovšetkým ich nekonaním vznikol. Z verejnosti sa ozývajú aj hlasy o tom, že do Španielska nemali byť privezení nakazení kňazi a mala sa im poskytnúť liečba v Afrike. Mne to znie celkom logicky. Predovšetkým v prípade, ak lekársky personál nebol adekvátne pripravený na danú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa týka verejnosti, tá sa do dnešného popoludnia extrémne zaujímala o psa nakazenej. Kompetentní rozhodli o jeho utratení, aj keď sa dodnes nevyskytol ani jeden prípad prenosu vírusu zo psa na človeka. Pes sa nakaziť môže, vírus však ďalej pravdepodobne nešíri. Manžel nakazenej včera z karantény v nemocnici natočil video, v ktorom prosil ľudí, aby zdieľali jeho obsah a pomohli tak zabrániť utrateniu psa. Video sa okamžite rozšírilo na sociálnych sieťach a rozpútalo značnú diskusiu a protesty. Poobede, keď auto s naloženým psom odchádzalo z miesta, kde dvojica býva, sa jeden z protestujúcich hodil priamo na kapotu idúceho auta, niekoľko ďalších sa zranilo a bolo hospitalizovaných. Pamätá si niekto protestujúcu verejnosť, ktorá žiada ochranu obyvateľstva pred vírusom? Ja nie. Kto protestoval a rozprúdil debatu o ochrane ľudských životov, tak civilných obyvateľov ako lekárskeho personálu? Je život jedného psa dôležitejší ako životy obyvateľov Španielska a v konečnom dôsledku aj Európy? Keď sme už pri Európe. Tá žiada detailné informácie o zdroji nákazy a všetko sa chystá prešetriť. Kde ale bola v čase, keď na jej územie pribudli dve osoby infikované vírusom? Ako pomohla alebo podporila svoju členskú krajinu? Nijak. A rovnako tak neurobila ani žiadna z iných členských krajín. Veď na Slovensku sme sa po týždňoch nedostali ani k pomoci Afrike v boji proti ebole, načo by sme sa zaujímali o člena EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odkedy žijem v Španielsku, prekvapuje ma tu veľa vecí spojených s vnímaním hygieny. To, že ľudia si po použití toalety neumývajú ruky (tak ženy, ako aj muži), to, že niekomu v aule univerzity vypadne z úst žuvačka na koberec a on ju zdvihne a vloží naspäť do úst, to, že stará mama dá dieťaťu do ruky naspäť bagetu, ktorá mu spadla na ihrisku na zem. Ale nemyslím si, že zdravotná sestra v podobnom zmysle podcenila situáciu. Mala skôr problém s tým, že jej nik adekvátne nevysvetlil a neukázal, čo a akým spôsobom má robiť. Ani jej, ani ostatným zdravotníkom. Okrem toho, Teresa Romero sa do tímu, ktorý mal ošetrovať nakazených kňazov, prihlásila ako dobrovoľníčka z dôvodu už spomínaného nedostatku personálu. Súdiť môžeme nanajvýš to, prečo svojmu lekárovi pri prvých príznakoch ochorenia nepovedala, že bola v kontakte s vírusom ebola. 
 

Lucia Rosiarová

Lucia Rosiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Buď všetkým, čím môžeš byť."Robin Sharma Zoznam autorových rubrík:  INÉMOTIVÁCIACESTOVANIESúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu